צוואה הדדית

צוואה הדדית

צוואה הדדית – מה כדאי לדעת?

צוואה הדדית היא צוואה הנערכת במשותף ע"י שני בני זוג ושבה הם מורים על  אופן חלוקת רכושם המשותף. בשלב ראשון עם פטירת בן הזוג האחד, ובשלב שני לאחר פטירת המצווה השני או במות שניהם יחד. 

מאז שנת 2005, חוק הירושה מתייחס באופן ספציפי לצוואות הדדיות הזה במסגרת סעיף 8א'.

סעיף 8א' לחוק הירושה מתיר לערוך צוואות הדדיות . צוואה הדדית יכולה להיערך במסמך אחד או בשני מסמכים נפרדים. כמו כן, חוק הירושה קובע מספר כללים ספציפיים לגבי ביטולה של הצוואה הדדית המושפעים מהיבטים כגון: האם שני בני הזוג בחיים בעת ביטול הצוואה, כיצד בוצע ביטול הצוואה, האם הביטול התבקש לאחר פטירת בן הזוג הראשון, האם העיזבון חולק או טרם חולק ועוד.

תהליך כתיבת צוואה הדדית

בכל צוואה שאינה הדדית, אם אחד ממושאי הצוואה – אחד הנהנים- נמצא בחדר בזמן כתיבת הצוואה או חתימתה- זוהי עילה לפסילת הצוואה. לעומת זאת, בצוואות הדדיות לא רק שהמושא המרכזי שלה נמצא בחדר בעת כתיבת הצוואה וחתימתה- הוא גם אחד מהחותמים.

תהליך כתיבת צוואה הדדית אינו שונה באופן מהותי מכתיבת צוואה רגילה: כותבי הצוואה מגיעים למשרד עו"ד ומחליטים במסמך רשמי כיצד יחולק העזבון ליורשים לאחר מותם. לאחר מכן, נחתמת הצוואה בתוספת סעיף המקנה לבן הזוג שנותר בחיים את כל הרכוש (או החלק שיוסכם ביניהם) לאחר פטירת בן הזוג הראשון.

איך משנים צוואה הדדית כששני בני הזוג עדין בחיים?

צוואות הדדיות היא מיוחדת בכך שלא ניתן לשנותה ללא הסכמה או יידוע של בן הזוג . אנשים שרוצים לשנות צוואות הדדיות בעוד שני כותבי הצוואה עדיין בחיים מחויבים מבחינה משפטית ליידע את בני זוגם בכתב בכך שהם משנים את הצוואה. אם הם לא עשו זאת, השינוי לא יהיה  בר תוקף.

כיצד ניתן לשנות צוואה הדדית לאחר פטירת אחד מבני הזוג?

  1. חוק הירושה  אינו מגביל את בן הזוג שנותר בחיים מכל פעולה שהוא מעוניין לעשות ברכוש בעודו בחיים גם אם חתם על הצוואה ההדדית. בין הפעולות שמותר לו לעשות: מכירת נכסים ונתינת מתנות ללא תמורה לכל מי שהוא חפץ. פעולות כאלו יכולות לרוקן את רצון המנוח מכל תוכן.
  2. בן הזוג יכול להחליט לוותר על העיזבון שהוא ירש מבן הזוג האחר ובכך הוא משתחרר מהצוואה ההדדית ויכול לכתוב צוואה חדשה בה הוא מוריש את רכושו (ללא הרכוש שקיבל מבן הזוג המנוח בצוואה ההדדית) לכל מי שהוא חפץ.

כתיבת צוואה הדדית- רק עם מומחים

כתיבת צוואה הדדית דורשת מומחיות רבה ורגישות לסיטואציה הייחודית. צוואת הדדיות כותבים רק עם עורכי דין מומחים בכתיבת צוואות.

משרד עורכי הדין דליהו רונן ושות' הוא משרד בעל ניסיון רב ומומחיות בכתיבת צוואות. פנו עוד היום לקבלת ייעוץ וקביעת פגישה>>

ראו עוד: עורך דין ירושות | הסכם ממון לפני נישואין | משמורת | סכסוכים משפחתיים | משרד עורכי דין ו

לייעוץ משפטי וניסוח צוואה הדדית מלאו פרטים