צוואה הדדית

צוואה הדדית | צוואות הדדיות
צוואה הדדית

צוואה הדדית היא צמד צוואות שבמסגרתן בני זוג מורים על  אופן חלוקת רכושם המשותף. בשלב אחד עם פטירת בן הזוג הראשון, ובשלב שני לאחר פטירת המצווה השני. מאז שנת 2005, חוק הירושה מתייחס באופן ספציפי לנושא הזה במסגרת סעיף 8א'.

סעיף 8א' לחוק הירושה מתיר לערוך צוואות הדדיות תוך הסתמכות של צוואה אחת על הצוואה השנייה. צוואה הדדית יכולה להיערך במסמך אחד או בשני מסמכים נפרדים. כמו כן, חוק הירושה קובע מספר כללים ספציפיים לגבי ביטולה של צוואה הדדית המושפעים מהיבטים כגון: האם שני בני הזוג בחיים בעת ביטול הצוואה, כיצד בוצע ביטול הצוואה, האם הביטול התבקש לאחר פטירת בן הזוג הראשון, האם העיזבון חולק או טרם חולק ועוד.

 

לייעוץ משפטי וניסוח צוואה הדדית מלאו פרטים

עריכת צוואה הדדית

עריכת צוואות הדדיות איננה עניין של מה בכך. ראשית, צוואות הדדיות הן צוואות לכל דבר ועניין אשר צריך לערוך אותן בהתאם להוראות חוק הירושה. שנית, כל אדם רשאי במהלך חייו לחזור בו מצוואה וכאשר מדובר בצוואה הדדית – אשר קיימת צוואה נוספת המסתמכת עליה – חשוב לפעול בזהירות הנדרשת. שלישית, פעמים רבות ישנן מחלוקות בין היורשים "הבאים בתור" לבין בן הזוג שנותר בחיים מה שמוליד סכסוכים משפטיים מורכבים ומאתגרים.

אמור מעתה, עריכת צוואה הדדית חייבת להיות בצמוד לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי, איכותי, שקוף וברור. רק ניסוח מדויק של הצוואה הדדית יביא לכדי ביטוי את הרצון המשותף של בני הזוג העומד בבסיסו של מסמך משפטי חשוב זה.

צוואות הדדיות – ייצוג משפטי

משרד עורכי דין רונן דליהו מעניק שירותים מקצועיים של עורך דין צוואות, ובפרט לעריכת צוואות הדדיות. משרדנו מלווה את בני הזוג לכל אורך עריכת הצוואה תוך הקפדה על ניסוח מקצועי, ללא מקום מיותר לפרשנות ותוך הבאת רצון המצווים עלי כתב.
אנו מוודאים היטב כי הצוואה נוסחה באופן כזה שהיא מבטיחה את קיומה גם לאחר פטירת בן הזוג הראשון וללא יצירת מחלוקות עם היורשים האחרים. זאת תוך שילוב יצירתיות, פתרונות פרקטיים והתאמה אישית של הצוואה לתא המשפחתי ורצון בני הזוג. משרד עורכי דין רונן דליהו מייצג גם בתיקים הנוגעים להפרת צוואות הדדיות, אכיפת צוואות הדדיות, התנגדויות לצוואות הדדיות ועוד.