מזונות חיילים

מזונות חיילים

ההלכה בנושא מזונות חיילים נקבעה על ידי הפסיקה בע"א 4480/93 פלוני נ' פלונית, פ"ד מח (3) 461. נפסק כי בתקופה שבין סיום בית הספר התיכון לסיום שירות החובה בצה"ל, סכום המזונות עומד על כ- 1/3 מסכום המזונות שנקבע לבגיר קודם לכן, בהיותו קטין. נציין כי ההלכה שנקבעה בפרשה זו אינה מטילה על האב חיוב אוטומטי במזונות ילדו הבגיר. כל שקובעת הלכה זו- חזקה שילד במהלך שרות צבאי "נצרך" הוא. עם זאת אין בחזקה זו כדי לפטור את הילד מהגשת תביעה עצמאית כנגד אביו או מלהצטרף לצד לתובענה לאחר בגרותו אם התובענה הוגשה עת היה הוא קטין ובמהלכה בגר. ראה לענין זה גם : רע"א 956/94 קרקו נ קרקו תק-על 94(2) 1224; תמ"ש (ת"א) 15270/96 שלף נ שלף תק-מש 96(2) 16 וכן דברי כב' השופט שוחט בתמ"ש 54770/98 דינים משפחה כרך ב' 168 .
עוד נציין כי הרציונל שבבסיס הלכה זו הוא שמרבית צרכיו של החייל מסופקים על ידי הצבא – לינה, כלכלה, ביגוד וכו' – ועל כן מתאפשרת הפחתה של שני שליש בסכום המזונות המשולמים לו.
 בהקשר זה עוד יאמר  כי בית המשפט למשפחה בד"כ אינו פוסק מזונות עתידיים לחילים -בגירים בעת שהוא פוסק מזונות קטינים . ועל כן ,אם הנושא אינו מוסדר בהסכם גירושין בין ההורים בעת שמתעורר הצורך הבן או הבת הבגירים ידרשו להגיש בעצמם תביעה לשם קבלת מזונותיהם. מונחת על שולחן הכנסת  מזה זמן רב הצעת חוק להסדיר ענין זה בחוק .
מעוניינים בייעוץ משפטי?
השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם!
עקבו אחרינו בפייסבוק
תוכן עניינים
דילוג לתוכן