מדור ספציפי

מדור ספציפי מהו?
אישה אשר מקדימה את בעלה ומגישה תביעה לבית הדין הרבני יכולה להגיש תביעה למדור ספציפי (זכות הקמה לאישה בלבד!) על פי הכלל הקבוע בהלכה לפיו אין האישה חייבת לצאת "מהנווה הטוב לנווה הרע". דהיינו, אישה שהורגלה לחיות בדירת מגורים ראויה אינה צריכה לרדת באיכות החיים ולדור בדירה שכורה שאינה עומדת בסטנדרט אליו הורגלה טרם החל הליך הפירוד בין בני הזוג. באמצעות השגת סעד זה מבית הדין הרבני יכולה האישה למנוע או לעכב את מכירת דירת בני הזוג משך שנים ארוכות.
בית הדין הרבני ייעתר לבקשת האישה כאשר שוכנע כי תביעת הבעל לגירושין אינה מוצדקת או כאשר נמצא כי הבעל עזב את דירת בני הזוג המשותפת ללא סיבה מוצדקת.
יחד עם זאת, במידה ועילת התביעה למדור ייחודי היא "שלום בית", ובית הדין הרבני נתן צו שכזה, הרי שחרג מסמכותו, והצו בטל. כך נקבע על ידי בית המשפט העליון בבג"צ 185/72 גור נ' בית הדין הרבני האזורי בירושלים, פ"ד כו (2) 765.
השגת צו למדור ספציפי נותנת רווח עצום בידי האישה וחסרונה היחידי הוא כי האישה אינה יכולה לעתור לקבלת מזונות בבית המשפט וקבלת מדור ספציפי בבית הדין בו זמנית. האישה צריכה להחליט מה יותר חשוב לה – שמירת המגורים בבית או מזונות שוטפים שייפסקו בבית המשפט. כמובן שההחלטה משתנה לפי כל מקרה ומקרה.
מעוניינים בייעוץ משפטי?
השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם!
עקבו אחרינו בפייסבוק
תוכן עניינים
דילוג לתוכן