התרת נישואין

כל השלבים בדרך ל"התרת נישואין"

עבור מרבית הציבור בישראל, חתונה וגירושים נעשים אל מול אחד משלושת בתי הדין הדתיים המוכרים : בית הדין הרבני בין הדין השרעי, בית הדין הכנסייתי .

יחד עם זאת, ישנם רבים בישראל שאינם זכאים להתחתן או להתגרש דרך גופים אלה כך למשל,: בני זוג בני עדות דתיות שונות ("נשואי תערובת" או נשואים מעורבים), זוגות חד -מיניים, וכאלה שלא הצליחו להוכיח את יהדותם.

 בנוסף, בהעדר אפשרות להתחתן בישראל בנשואים שאינם דתיים, זוגות רבים בוחרים לטוס לחו"ל כדי להתחתן בחתונה אזרחית. תהליך הפרידה בארץ בין זוגות שהתחתנו בנשואים אזרחיים קרוי 'התרת נישואין' והוא מבוצע בבית המשפט האזרחי – בית המשפט למשפחה, ולא בפני ערכאה דתית. 

כיצד נעשה הליך התרת הנישואין?

השלב הראשון בהתרת נישואין הוא הליך הבירור האם יש צורך בהליך גירושין באחד מבתי הדין הדתיים בישראל או שאכן בית המשפט יכול להורות על התרת הקשר.

לאחר הגשת התביעה לבית המשפט, תישלח פנייה של בית המשפט אל העדה הדתית אליה משתייך כל אחד מבני הזוג כדי לבדוק האם במקרה הזה, יש צורך בגירושין דתיים עפ"י אותה דת.

אם נקבע כי יש צורך בגירושין על פי הדין הדתי, לא יוכלו בני הזוג להמשיך בהליך התרת נישואין ותחת זאת ייאלצו להתחיל בהליך גירושין בערכאה הדתית הרלבנטית . 

אם אין צורך בגירושין על פי דין דתי, ניתן יהיה להתחיל את תהליך התרת הנישואין בבית המשפט לענייני משפחה באזורי מגוריהם של בני הזוג.

התרת נישואין אינה דומה להליך גירושין רגיל כיוון שיש מקרים רבים בהם התרת הנישואין תיעשה על פי חוקי משפט של מדינה זרה ("דין מקום עריכת הטקס") בהתאם לחוות דעת מקצועית שתוגש לבית המשפט אודות הדין הזר ולא על פי חוקי המשפט הישראלי .

כיצד להקל על תהליך התרת הנישואין

אם הליך הפרידה מוסכם על שני הצדדים, מומלץ לנסח הסכם פרידה בשיתוף עורך דין. הסכם פרידה שכזה יקבע את תנאי הפרידה, את חלוקת זמניי שהות במידה ויש ילדים בקשר, ואת אופן חלוקת הרכוש. כמובן שאם נחתם הסכם ממון בשלב מוקדם יותר בקשר, הסכם הפרידה ייכבד את ההסכמים שהושגו בהסכם הממון.

התרת נישואין ללא הסכמה יכולה להיות מסובכת מאוד כיוון שהפרידה נעשית לפעמים על פי חוקים שאינם חוקי מדינת ישראל. מומלץ להתייעץ עם עורך דין במקרה של סכסוך וחוסר הסכמה של אחד מבני הזוג להיפרד.

ראו עוד: משרד עורכי דין דליהו | הליך גירושין ברבנות | עורך דין ירושה | התנגדות לצוואה | בקשת צו ירושה | 

לקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות מלאו את הטופס
צור קשר
פנו אלינו בכל שאלה או בעיה:
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן