הסכם ממון

הסכם ממון - רק אצל המומחים

חוק יחסי ממון בין בני זוג, התשל"ג-1973 קובע כי בני זוג רשאים לערוך ביניהם הסכם ממון בכתב. מעבר לכך שמדובר בהסכם שבהתאם לשמו נוגע להיבטים בדבר הרכוש המשותף (כולו אם מקצתו), הסכם הממון יכול להוות גם הסכם גירושין היינו, לכלול גם נושאים נוספים כגון סוגיות הנוגעות למשמורת ילדים, מזונות ילדים, מזונות אישה ועוד.

לאור משקלו הרב, הסכם ממון טעון אישור של ערכאה שיפוטית. אם הוא נערך לאחר הנישואין, יש להביאו בפני בית משפט לענייני משפחה או בית הדין הדתי. הסכם ממון לפני חתונה יכול לקבל את האישור הדרוש מרושם הנישואין או נוטריון. כך או כך, החוק קובע במפורש כי האישור איננו מהווה כ"חותמת גומי". הסכם ממון יקבל תוקף רק כאשר הערכאה המאשרת נוכחה לדעת כי בני הזוג גיבשו אותו בהסכמה חופשית ותוך שהם מבינים את תוצאותיו ומשמעויותיו.

בהעדר הסכם ממון, חלוקת הרכוש בפרידה או בגירושין תיעשה על פי הוראות החוק. יתרונותיו הבולטים של הסכם ממון טמונים אפוא ביכולת של הצדדים להתאים את איזון המשאבים ביניהם לנסיבות הספציפיות של התא המשפחתי. מומלץ להיוועץ עם עורך דין גירושין.

כיצד להעלות את הנושא של הסכם ממון בפני בת/בן הזוג?

 לא אחת מגעים אלינו בני זוג המבקשים לערוך הסכם ממון ואינם יודעים כיצד להעלות את הנושא בפני אהבת חייהם. הם חוששים שבקשה להסכם ממון עלולה להתפרש כחוסר מחויבות כלפי הקשר או כ"חיפוש דרך החוצה". לחלופין, יש שחוששים שבני זוגם ייפגעו מהכנסת שיקולים כלכליים אל הקשר או מהצבעה על פערים כלכליים בין בני הזוג. 

זה לא אישי

ככל ואכן יש סיבה משמעותית לכך, החליטו עוד לפני שאתם נכנסים לזוגיות, שאתם עתידים לחתום על הסכם ממון עם מי שתבחרו לבלות את חייכם, והבהירו זאת כבר מתחילת הקשר. ברגע שזה לא מכוון באופן אישי כלפי הפרטנר הנוכחי שלכם, תתפלאו כמה רגוע הוא יהיה כשהקשר יהפוך לרציני ותעלו את הנושא שוב.

לא לדבר על הסכם ממון תוך כדי ריב

בין אם זו הפעם הראשונה או הפעם ה-100 שבה אתם מדברים על הסכם ממון, חשוב מאוד לא להעלות את הנושא בעקבות מתחים או קשיים בזוגיות. מצאו זמן שבו שניכם מאושרים, בטוחים ואוהבים בזוגיות והסבירו את היתרונות הגלומים בהסכם. הצביעו על העובדה שהסכם ממון דווקא מוריד את הסיכוי להתגרש כיוון שהוא מייתר את הויכוחים הרכושיים שעלולים להיות קשים וסבוכים ו/או את הויכוח סביב "מירוץ הסמכויות" (בין הערכאות השונות – בית הדין הרבני ובית המשפט למשפחה) הנודע לשמצה. ומאפשר לזוג לקחת זמן לשקול שוב את הפרידה בלי לחצים חיצוניים.

אין דבר רומנטי יותר מהסכם ממון

מה זו רומנטיקה? האם רומנטיקה היא להיות כלואים מסיבות כלכליות בתוך זוגיות גרועה? כמובן שלא.

חתימה על הסכם ממון שקולה להצהרת אהבה ואמון בקשר. בהצהרה זו, אתם בעצם מצביעים על כך שאתם אוהבים את בני הזוג שלכם עד כדי כך שאתם מוכנים ורוצים להפוך את הפרידה מכם,ככל וחלילה תתרחש, לקלה ונעימה- וסומכים שהם ירצו להישאר יחד איתכם מתוך אהבה ולא מתוך פחדחשש ו/או שיקול זר.

הסכם ממון הוגן ובר ביצוע

משרד עורכי דין דליהו רונן ושות' הוא משרד מוביל המתמחה בדיני משפחה. משרדנו מסייע ללקוחותיו הן בעריכת הסכמי ממון והן בהליכים משפטיים הנוגעים להפרת הסכם ממון, שינוי הסכם ממון, ביטול הסכם ממון, אכיפת הסכם ממון ועוד.

כמשרד הדוגל בסיום סכסוכים משפחתיים בפשרה ובהסכמה, אנו מכירים במעלותיו הרבות של הסכם ממון. אנו מקפידים על כך שהסכם ממון ייערך במקצועיות תוך התייחסות למלוא הפרמטרים העומדים על הפרק ואגב ניסוחו בצורה מדויקת, נהירה וברורה. משרדנו מלווה את לקוחותיו בעריכת הסכם ממון תוך חתירה לגיבוש הסכם הוגן, אפקטיבי ובר-ביצוע.

 משרד עורכי דין דליהו  עומד גם לצד לקוחות במקרים של הפרת הסכם גירושין, גישור גירושין, מזנות ומדר וכדומה.

כמו כן, משרדנו מתעסק בשלל תחומים נוספים כמו עורך דין ירושה, התרת נישואין, גירושים עם ילדים ועוד.

להגשת בקשה להסכם ממון מלאו פרטים
מעוניינים בייעוץ משפטי?
השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם!
עקבו אחרינו בפייסבוק
תוכן עניינים
דילוג לתוכן